WordPress’te “more” (devamını oku) Etiketi Kaldırma/Yönlendirme

wp more etiketi,düzenleme,kaldırma,yönlendirme
Genellikle WordPress anasayfalarında kullanılan bu özellik, oluşturduğunuz yazıların tamamının anasayfada gösterilmesinin yerine sizin belirlediğiniz bir kısmını özet olarak anasayfanızda görünmesi için kullanılan “more” etiketini özelleştirmeye değineceğiz. Girmiş olduğunuz post’un(yazının) nereye kadar olan kısmının anasayfada görünmesini istiyorsak yazı panelimizin üstündeki simgelerde “Daha fazla oku etiketi ekle” veya Shift+Alt+T kısayoluyla yazınızın bölünmesini sağlayabilirsiniz. More etiketiyle karşılaşılan en büyük iki sorunlardan birincisi anasayfada Continue Reading şeklinde ingilizce olarak gözükmesi, ki bu genelde temanızdan kaynaklanan bir sorun olarak gelir. İkincisi ise Devamını Oku’ya tıkladığınızda açılan sayfayı, sayfanın en üstünden açmak yerine sayfayı böldüğünüz kısımdan itibaren açmasıdır.
wordpress more tag,devamını oku,kaldırma

Bu iki sorunun çözümüne ilişkin yöntemleri aşağıda açıklayacağım. Alternatif çözümler olmakla beraber çeşitli WordPress eklentileriyle de bu sorunları çözmeniz mümkün. Bu tarz sorunları eklentilerle çözüp kodların ve WordPress’in şişmesi yerine manuel olarak elle kod düzenlemesi yaparak çözümün daha sağlıklı olacağını düşünmekteyim. Bu tarz düzenlemeleri yapmadan önce ilgili dosya veya dosyaları düzenlemeden önce yedeğini almanızı şiddetle öneririm.

“CONTINUE READING” YAZISINI TÜRKÇE YAPMAK

Anasayfanızda çıkan Continue Reading’i Türkçe olarak çevirmek için temanızın bulunduğu klasörden content.php dosyasını düzenlememiz gerekecek. content.php dosyasını bir metin editörü aracılığıyla açıp veya direkt olarak WordPress admin panelindeki Görünüm menüsünde bulunan Düzenleyici aracılığıyla content.php dosyamızı seçip, “continue reading” yazan kısımları aratarak “devamını oku” şeklinde güncellemesini yapabilirsiniz.

LINKTEKI MORE ETİKETİNİ KALDIRMAK veya MORE ETİKETİNE(devamını oku) TIKLANDIĞINDA SAYFANIN BAŞINA YÖNLENDİRMEK

Sitemizin kök dizinine ftp veya cpanel ile giriş yapıp wp-includes klasörünün içindeki post-template.php dosyasını notepad benzeri bir editör program aracılığıyla açıp aşağıdaki kodu buluyoruz;
Orijinal Kod:
$output .= apply_filters( ‘the_content_more_link’, ‘ <a href=”‘ . get_permalink() . “#more-{$post->ID}\” class=\”more-link\”>$more_link_text</a>”, $more_link_text );

Yukarıdaki kodda bulunan  #more-{$post->ID} kısmını silip aşağıdaki kod haline getirdikten sonra dosyayı kaydedip ftp’deki dosyamızla değiştiriyoruz.
Olması Gereken Kod:
$output .= apply_filters( ‘the_content_more_link’, ‘ <a href=”‘ . get_permalink() . “\” class=\”more-link\”>$more_link_text</a>”, $more_link_text );

Alternatif olarak functions.php’ye ekleyeceğimiz birkaç kodla da çözüm gerçekleşiyor olsa da bu yöntem basit ve birçok sistemde çözüm sunmakta.

Bir cevap yazın