Windows 10 İPUCU! – Ekranı 2’ye veya 4’e Bölme (Snap Assist)

Windows 10 kullanıcılarının ekranı daha verimli bir şekilde kullanabilmek adına aynı anda birden çok pencereyi ekrana nasıl bölümlendirebileceğinizi bu yazımızda paylaşıyoruz. Bu sayede sürekli pencere geçişi yapmanıza gerek kalmadan aynı ekranda birden fazla pencereyi görerek işlemlerinizi eş zamanlı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle büyük bir monitöre sahipseniz bu işlevin çok daha faydalı olacağını göreceksiniz. Windows 10’un Snap Assist özelliği olarak da geçen bu özelliğin nasıl çalıştığına birlikte bakalım.

Ekranı bölme işlemini klavye kısayolları aracılığıya yapabileceğiniz gibi mouse ikonu aracılığıyla sürükleme işlemiyle de yapabilmektesiniz. Klavyenizde bulunan Windows Tuşu ile birlikte Ok tuşlarını kullanarak aktif pencerenizi ekranın yarısına veya 4’te 1’ine sığdırabilirsiniz. Tam ekranda bulunan pencerenizi ekranın yarısına bölümlendirmek için  Windows + Sol Ok tuş kombinasyonunu, ekranın 4’te 1’ine konumlandırmak için de ekranın yarısına konumlandırma tuş kombinasyonundan sonra  Windows + Yukarı Ok tuş kombinasyonu ile aktif pencerenizi ekranın 4’te 1’ine konumlandırmış olursunuz. Bu işlemi uyguladığınızda arka planda açık olan pencereleriniz var ise, ekranın boşta kalan kısmı için istediğiniz pencereyi seçerek söz konusu pencereyi ekranın istediğiniz bölümüne konumlandırabilirsiniz. Bu şekilde çalışma ekranınızı 2’ye veya 4’e bölmüş olursunuz.

Klavye kısayolları yerine mouse ile yapmak isterseniz de, aktif olan pencerenizin üst taşıma çubuğundan tutarak ekranın hangi köşesine taşımak isterseniz oraya tutup sürükleyerek şeffaf pencerenin gözüktüğü konumda bırakmanız durumunda ekranızın o bölümünde konumlandırılmış olacaktır. Aynı işlemi diğer pencereler üzerinde uygulayarak da ekranınızı 2’ye, 3’e veya 4’e bölebilirsiniz.

Ayrıntılı kullanımı aşağıdaki yayınlanacak olan video üzerinden de takip edebilirsiniz.
Video yayınlanma tarihi: 21.10.2018

Bir cevap yazın