Thunderbolt Nedir? USB Çeşitleri ile Karşılaştırması

THUNDERBOLT NEDİR? ÇEŞİTLERİ ve GELİŞİMİ 

Thunderbolt, Intel tarafından (Apple ile işbirliği içinde) geliştirilen ve dış çevre birimlerinin bir bilgisayara bağlanmasını sağlayan bir donanım arayüz standardıdır.

Thunderbolt teknolojisi, günümüze kadar 3 farklı versiyonda şekil bulmuştur. Piyasaya çıkış tarihleri itibariyle;
Thunderbolt 1, 2011;
Thunderbolt 2, 2013;
Thunderbolt 3, 2015 yılında piyasaya sunulmuştur.

Teknolojileri itibariyle sırasıyla 10GB/s, 20GB/s ve 40GB/s şeklinde veri aktarım hızlarına ulaşabilmektedir. Thunderbolt 1 ve 2 mini display port (MDP) şeklinde bulunurken, Thunderbolt 3 ise USB Type C şekline piyasaya sunulmuştur.
Thunderbolt 3, daha yüksek bir görsel deneyim için iki adet 4K ekrana veya 60 Hz’de bir adet 5K ekrana video içeriği sunabilir. Veri aktarımına, videoya ve ses çıkışına izin vermekle kalmaz, cihazları şarj edip herhangi bir porttan güç sağlayabilir.
thunderbolt,comparison,kıyaslama,hız,usb

İlk tasarlandığı sırada esnek fiber obtik kablo ile tasarlanan ancak daha sonra geleneksel bakır kablolamanın, kanal başına istenen 10 Gbit / s değerini daha düşük maliyetle sağlayabilen Intel, üretimini bakır kablolama üzerinden devam ettirmiş. Thunderbolt arayüzüne Light Peak ismiyle başlayan Intel fiber optik kablolamadan bakır kabloya geçişle arayüzün ismi Thunderbolt olarak değişmiştir.

 

USB TYPE-A
Geçmişten günümüze en çok kullanılan ve kullanılmakta olan USB tipidir. USB 1.1 ,USB 2.0, USB 3.0 ve USB 3.1 versiyonları mevcuttur. Yeni versiyonlar geriye dönük olarak çalışabilmektedir. Örneğin USB 3.0 desteği bulunan taşınabilir diskinizi bilgisayarınızın USB 2.0 portuna taktığınızda diskiniz çalışacaktır fakat çalışma hızı USB 2.0 hızında oalcaktır. Veri aktarım hızlarında da farklar bulunmaktadır. USB 3.0 kablolar USB 2.0’la kıyasladığımızda daha fazla pine sahip,ki bu da daha yüksek hız ve daha fazla güç imkanı sağlamaktadır.

USB TYPE-B

Daha çok yazıcı, tarayıcı ve 3,5”lik harici disklerde kullanılan bu kablo günümüzde harici disklerdeki teknolojik ilerlemeden dolayı sadece yazıcı,tarayıcı tarzı ürünlerde kullanılmakta.

USB TYPE-C

USB Type-C nasıl ki USB Type-A dediğimiz klasik USB’lerin uzun süre hükümranlık sürdüğü yıllar olduysa, aynı şeyi USB Type-C için de düşünmekteyim. 2016 yılı civarlarında tek tük notebooklarda görmeye başladığımız port gün geçtikçe yaygınlaşmakta ve muhtemelen yakın bir zamanda USB Type-A’yı tahtından indirerek uzun bir süre piyasayı hakimiyeti altında tutacak gibi duruyor. USB-C’yi diğer USB’lerden ayıran en büyük özelliği tasarımı olduğunu söyleyebilirim. Çift yönlü olarak kullanılabilen USB-C ‘yi ters takma gibi bir ihtimaliniz bulunmuyor.thunderbolt,fonksiyon,işlev

USB REVISIONS

Top speed Max power output Power direction Cable configuration Availability
USB 1.1 12Mbps N/A N/A Type-A to Type-B 1998
USB 2.0 480Mbps 5V, 1.8A Host to peripheral Type-A to Type-B 2000
USB 3.0 / USB 3.1 gen 1 5Gbps 5V, 1.8A Host to peripheral Type-A to Type-B 2008
USB 3.1 / USB 3.1 gen 2 10Gbps 20V, 5A Bi-directional / Host to peripheral (compatible) Type-C both ends, reversible plug orientation / Type-A to Type-C (compatible) 2013

Bu arada USB 1.0 versiyonu da mevcut olup bu versiyon son tüketici için hiçbir üründe kullanılmamıştır. Satışa sunulan ürünlerde ilk USB versiyonu USB 1.1 olarak geçmektedir.

THUNDERBOLT 3 ile USB TYPE C FARKLARI

Thunderbolt 3, USB Type C’nin tüm yeteneklerine sahipken; USB Type C, Thunderbolt 3’ün tüm yeteneklerine sahip değildir ancak Thunderbolt 3, USB Type C ile aynı dizayna sahip portu kullanmaktadır.

Thunderbolt 3, hız ve görüntü konusunda USB Type C ile kıyaslandığında çok daha hızlı bir deneyim sunmakta. Thunderbolt 3 saniyede 40GB veri aktarabiliyorken USB Type C saniyede 10GB ile sınırlı kalmakta. Thunderbolt 3 ile 2 adet 4K görüntü veya 1 adet 5K desteği sağlarken, USB Type C  1 adet 4K görüntü desteği sunabilmekte.

Bir cevap yazın