Neden Xiaomi? Nasıl Bir Firma? Tercih Sebepleri…

Çin merkezli olan Xiaomi firması kısa zamanda çok hızlı büyüyerek sektörde büyük bir yer edindi. Firmanın geçmişi diğer firmalarla kıyasladığınızda yakın zamanlara dayanmakta. Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin’de 6 Nisan 2010 yılında kurulan Xiaomi günümüzde dünyanın birçok yerinde tercih edilen bir marka haline geldi. Şu an dünyanın en büyük 4. telefon üreticisi olan firma sadece telefon üretmekle kalmıyor, aklınıza gelebilecek her şeyi üretmekte neredeyse. Akıllı ev sistemleri, elektronik aksesuarlar, aksiyon kameraları, notebook, akıllı telefon, bluetooth hoparlör, şemsiye… yüzlerce çeşit ürünle tüketiciyle buluşan firmanın bu kadar hızlı büyüyüp tercih sebebi hale gelmesinin arkasında neler yatıyor peki ?

xiaomi merkez,xiaomi logo

Kaliteyi ön planda tutan Xiaomi , insanların aklındaki Çin malı tabusunu yıkıyor. Çin malı dediğimizde neredeyse birçok ünlü marka üretimlerini Çin merkezli geliştiriyorken kastettiğimiz ucuz kalitesiz mal anlamına gelen Çin malı algısını yıkarak Çin merkezli bir firmanın da kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler üretebileceğini ortaya koymuş durumda. Yoksa nereden baksanız birçok ünlü marka ürünlerinin büyük bir bölümünü Çin Halk Cumhuriyeti’nde üretmekte, tabi bu demek değil ki ucuz kalitesiz mal kullanılıyor da ondan dolayı Çin’de üretiliyor anlamına gelmiyor. Peki neden Çin? Dünyada birçok ülkeyi kıyasladığınızda işçiliğin çok ucuz , teknolojinin gelişlmiş ve kolay erişilebilir olduğu en gözde ülke Çin. Örnek vermek gerekirse x firmasının Çinde ürettiği xyz note 5 telefonun Türkiye’deki satış fiyatı 2.000 TL ise, aynı firma aynı telefonu Çin değil de Türkiye veya İspanya’da üretmek istese, üretim maliyetlerinden dolayı ürünün Türkiye’deki satış fiyatı 2.000 TL değil de 2.400 TL olacaktı belki. Hal böyle olunca öncelikli tercih sebebi Çin oluyor. Konuyu çok fazla dağıtmadan asıl markamıza dönecek olursak, firmamız Çin merkezli bir firma olmasına rağmen ucuz, kalitesiz Çin malı tabusunu yıkarak, uygun fiyatlı ve kaliteli cihazlar üreterek büyük bir kullanıcı kitlesini üzerine çekmeyi başardı.  Günümüzde Xiaomi telefonlar birçok büyük firmanın telefonlarıyla yarışır hale geldi. Hatta bazı noktalarda rakiplerine karşı üstünlük kurdu.

Xiaomi’nin ülkemizde resmi olarak bir temsilciliği bulunmasa da ürünlerini çeşitli internet mağazalarından kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde ürünleri direkt olarak Çin’den de getirtmeniz mümkün. Tabi yurtdışı alışverişlerde sipariş ettiğiniz ürünün mahiyeti ve fiyatına göre çeşitli vergilendirmeler veya yasaklandırmalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ülkemiz adına konuşmak gerekirse, günümüz kanunlarına göre sim kart desteği olan hiçbir ürünü özel izniniz olmadığı sürece sipariş usulü getirtmeniz mümkün değil. Bazı ürünler ise fiyatlarından dolayı gümrükte vergilendirmeye tabi tutulabilir. Gel gelelim birçok ürünü resmi olarak satışı olmamasına rağmen bazı firmalar aracılığıyla direkt olarak Türkiye’den temin edebiliyorsunuz. Bu ürünlerin resmi bir Xiaomi garantisi olmamasına rağmen, bu ürünleri yurtdışından getiren firmalar kendi anlaştıkları firmalar aracılığıyla ithalatçı garantisi dediğimiz garanti seçeneğini sunmakta.

Firma çok kısa sürede büyük bir büyüme ivmesi yakaladı, hatta öyle ki bir ara çok hızlı büyüdük biraz yavaşlayalım kararı bile aldılar. 2017 başında Xiaomi yöneticisi Lei Jun’un yapmış olduğu açıklamada aşırı hızlı büyümenin istikrarsızlık ve düşüşü getirebileceği yönünde. Bu yönde endişelerini dile getiren Jun, artan rekabet şartlarıyla frene basılması gerektiğini düşünmekte.

Mi serisi telefonları, Yi aksiyon kameraları, Mi Band gibi giyilebilir teknoloji ürünleri, powerbank, bluetoth hoparlör gibi ürünleriyle daha çok ön planda olan firmanın ürünlerini severek kullan kullanıcıları, yorumları, deneyimleri internette kolaylıkla bulmanız mümkün. Şahsi dileğim firmanın Türkiye pazarında resmi bir temsilciliğinin olması yönünde.
xiaomi ürünler,xiaomi marka

Bir cevap yazın