Mac OS’da Otomatik Oturum Açılmasını Sağlama

Mac OS işletim sisteminde oturum hesabınıza koyduğunuz şifreyi kaldırdıktan sonra,  bilgisayarınız açılırken otomatikman masaüstü gelmiyor, şifre girdiğimiz oturum penceresinde kalıyor ve “enter”a basmadan oturumu açamıyorsanız birkaç ufak ayarla direkt oturumun otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz. Parolayı kaldırmış olmanıza rağmen bu ekrandan kurtulup, bilgisayar açıldığında otomatikman oturum açılsın istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit. Oturum hesabınıza ilişkin parola ayarlarını yaptığınız pencerede yapmanız gereken ufak bir ayar birçok kullanıcının gözünden kaçmakta .
Aşağıda resimlerle adım adım belirttiğimiz yolu izlediğinizde sizde bilgisayarınızı açtığınızda otomatikman oturumun açılmasını sağlayıp bekleme yapmadan bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

macos otomatik oturum açma,parola kaldırma,ayarlar

“Ayarlar>>>Kullanıcılar ve Gruplar” ı seçerek kullanıcı hesapları sayfasına geliyoruz

macos otomatik oturum açma,parola kaldırma

Yönetici yetkisine sahip olmayan bir hesap üzerinde işlem yapıyorsak ilk önce sol attaki kilit simgesinden yönetici girişi yapıyor ve kilidi açıyoruz.

macos otomatik oturum açma,parola kaldırma

Yönetici hesabında parolanız mevcutsa, kullanıcı adı ve parolanızla yönetici girişi yapıyoruz

macos otomatik oturum açma,parola kaldırma

Yönetici girişi yapılınca, kilit açılacak ve hesapları düzenleme yetkimiz gelecek. Daha sonra kilit simgesinin üstünde bulunan “Oturum Açma” bağlantısına tıklıyoruz

macos otomatik oturum açma,parola kaldırma

Üst kısımda bulunan oturumun otomatik açılmasını istediğimiz kullanıcı hesabını seçiyoruz

macos otomatik oturum açma,parola kaldırma

İşlemler bu kadar!

İncelememizde kullandığımız Mac işletim sistemli cihazımızda 1 adet parola korumalı yönetici ,1 adet parolasız standart hesap bulunmaktadır. Bilgisayar açıldığında User adlı kullanıcı hesabının otomatikman açılması için gerekli ayarların nasıl yapılacağı gösterilmiştir. Bilgisayardan bilgisayara kullanıcı hesapları ve yetkiler farklılık gösterebilir.

 

Bir cevap yazın