Lisanslı Office Programını Etkinleştirme – Hızlı Kurulum(Videolu)

office etkinleştirme,lisans etkinleştirme
Öncelikle anlatımımda bahsedeceğim etkinleştirme, yeni aldığınız veya sıfırlama yaptığınız bilgisayarlarda otomatik yüklü gelen Office 365’e ilişkindir. Satın almış olduğunuz ürün anahtarınızı girerek sadece 5 dakika gibi bir sürede Office yazılımınızın etkinleştirmesini yapabilirsiniz.

Bu işlemi sadece 365 versiyonlarında değil Office  2016 Ev Öğrenci ve Office 2016 Ev İş paketleri için de yapabilirsiniz. Böylelikle internet bağlantı hızınıza bağlı olarak 1-2 saat arası süren online yükleme işlemine gerek kalmadan, denemeniz için hazır yüklü gelen Office 365 üzerinden 5 dakikada işleminizi tamamlamanız mümkün. 

İşlemlere gelecek olursak, ilk önce bir Microsoft hesabımızın olması gerek. Hotmail veya Outlook uzantılı bir mail adresine sahipseniz Microsoft hesabına da sahipsiniz demektir. Bu uzantıda bir mail adresiniz yoksa ücretsiz olarak yeni bir tane edinebilir veya kullanmakta olduğunuz Gmail, Yandex gibi adreslerini de Microsoft hesabı olarak tanımlayabilirsiniz. Sadece birkaç adım fazladan işlem yapmış olursunuz Hotmail veya Outlook uzantı dışında bir maile sahipseniz. Microsoft hesabı nasıl oluşturulura ilişkin buradan veya konu altındaki bağlantıdan destek alabilirsiniz.

Office.com/setup adresine giriyoruz. Halihazırda olan Microsoft hesabimiza ilişkin mail adresiyle oturum açıyoruz. 2.sırada sahip olduğumuz ürün anahtarını gelen sayfada ilgili kutucuklara giriyoruz. Gelen ekranda Office programını hangi dilde kullanmak istediğinize dair seçenekleri sunacak ve buradan diledigimiz ayarı seçip ileri dedikten sonra bizi online indirme bağlantısının olduğu bir indirme sayfasına yönlendirecek. Bu kısma geldikten sonra bilgisayarimizdan herhangi bir Office uygulamasını açıyoruz. Word,Excel,Powerpoint … dilediğinizi açabilirsiniz. Uygulama açıldığında “Deneyin”, “Etkinleştir”, “Satın al” seçenekleriyle karşılaşacağınız bir pencere açılacak. Buradan “etkinleştir” kısmından Oturum Aç’a tıklıyoruz ve biraz önce online olarak işlem yaptığımız Microsoft hesabını buradan açıyoruz. Hatalı bir işlem yapmadıysak “Hesabınıza eklendi” gibi bir uyarıyla karşılaşmış olmamız gerek. Etkinleştirme işlememiz tamamlanmış oluyor bu sayede. Office birkaç uyarı verecektir. “Önemli konuları aradan çıkaralım” içerikli uyarıya “Kabul et” deyip, Office kullaniminizin keyfini çıkarın.

Son olarak bu kadar işlemi yapmamızın sebebi, Office 2013 ve sonraki sürümlerde yazılımınızın mail adresine tanımlanma zorunluluğu bulunuyor. Elinizdeki lisans anahtarı kartını kaybetseniz bile lisansıniz mail adresinizle ilişkilendirildigi için Microsoft hesabınıza giriş yaparak yeniden indirmenizi sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın