Çipli Kimlik Kartı Başvuruları Artık Tüm Yurtta Aktif

çipli kimlik kartı,yeni kimlik kartı,başvuru,belge,nüfus müdürlüğü
Pilot uygulamasına 14 Mart 2016’da ilk olarak Kırıkkale’de başlanan çipli kimlik kartlarına bugüne kadar 260 bin kişi başvuruda bulundu. Kırıkkale’nin ardından Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum, Erzincan, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova illeri de pilot uygulamanın gerçekleştirildiği iller arasına katıldı.
2 Ocak 2017 tarihi itibariyle tüm yurtta alınabilecek olan çipli kimlik kartları için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün oluşturmuş olduğu e-randevu sistemi aracılığıyla işlemleri daha kısa sürede tamamlamanız mümkün. Randevu işlemlerini internet üzerinden yapabileceğiniz gibi telefon aracılığıyla da randevu alabiliyorsunuz.
Kimlik kartı başvuruları, randevu ile  “https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr” internet sitesinden, “Alo 199” çağrı merkezinden veya randevusuz ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere gidilerek yapılabilecek. Nüfus müdürlüklerine gelemeyecek durumda olan vatandaşların başvuruları “Gezici Kayıt Terminalleri” ile alınacak.

Başvuru sırasında kişinin biyometrik verileri, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi olarak hem sağ hem de sol el için alınacak. Kişinin biyometrik verisinin alınamadığı durumlarda ise nedeni sisteme kaydedilecek.

On beş yaşını tamamlamış olan kişiler başvurularını şahsen yapabilecek. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almayacak. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartlarına basılabilecek.

Yeni çiplik kartlarına ilişkin merak ettiğiniz tüm sorulara aşağıdaki sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Başvurular nereden yapılır,
Başvuru için gerekli belgeler nedir,
18 yaşından küçükler nasıl başvurabilir?
Yeni kimliklerin ücreti ne kadar?

Bir cevap yazın