Biraz Belediyecilik Biraz Çevrecilik!

Bilindiği üzere Dünya üzerinde küresel ısınma etkisini giderek arttırmakta. Küresel ısınmanın sebebi ise doğaya salınan sera gazları. Sera gazları ısıyı içinde tutabilen bileşiklerden oluşur ve başlıca etkili olanı ise karbondioksittir. Ülkemizde de salınımı gittikçe artan bu gazlar neredeyse her yerde var. Geçenlerde ülkemiz için 2013 yılı hava kirliliği raporları açıklandı. Havası en kirli şehir olarak Başkent Ankara gösterildi. Havası en temiz il ise Çanakkale olarak belirlendi.

 

yaşlı ağaç,oksijen,sera gazı

 

Biraz belediyecilik,biraz çevrecilik,biraz yaşam derken böyle bir araştırmaya koyulma gereksinimi duydum. Tam ayrıntılı olarak inceleyemesem de kafamdaki soru işaretlerinin bir kısmının cevabını buldum.

Yazımı daha çok Başkent Ankara üzerinden konuşup,örneklendireceğim.

İklim itibariyle karasal bir yapıya sahip olan Ankara , şehir içi yaşamın getirdiği yüklerle doğal ortamı zedelenmiş,zedelenmekte olan bir hal almakta olan bir şehir haline gelmiştir. Her gün artan araç trafiği, şehir merkezinde sayılabilecek sanayi siteleri (Ostim ve Siteler) şehri bir abluka altına almıştır.Böyle bir ortamda hava kirliliğinin başlıca sebebi olan karbondioksit gazından kaçınmanın pek bir ihtimali kalmamıştır. Zaten şehir içinde fazla olmayan ormanlık alanlar, şehre yetmemekte; olanlar ise siyasi emeller üzerine parçalanıp bölünmekte,yok edilmekte vs.

Belediyecilik kısmına gelecek olursak Büyükşehir Belediyemiz ağaçları keser,yollar yapar ama yerine yenilerini diker veyahut başka yerlere diker. Yeşil alan yapar,çalılık yapar.Bol bol da sayarlar, şu kadar yeşil alan yaptık diye. Efendim bize  yeşil alan değil, bize hakiki doğa lazım. Çalıyla çırpıyla, çimenle,çiçekle görsellikten öteye gitmemiş oluyoruz. Elbetteki ağaçlar da dikiyorsunuz,ağaç dikmiyorsunuz dedik mi? Yoo… Ancak tutup da şu kadar yeşil alan yaptık dedikten sonra o dediğiniz “şu kadar yeşil alan“ın ne kadarını ağaçların kapladığını,bunların ne kadarı fidan,ne kadarı yetişkin ve hangi tür ağaçlar olduğunun ciddi bir şekilde sorgulanması lazım.

Başkentiz biz yahu,Başkent! Zaten iklim şartlarımız elverişli değil, bunun için bir önlem alınmak yerine daha çok görselliğe çalışan bir belediye hizmeti görüyorum. Havası en kirli şehir, başta Başkent olmak üzere ülkemizin hiçbir şehrine yakışmayacak bir sıfat. Ne acıdır ki, rant uğruna,kapitalizme tutsak edilmek suretiyle şehirlerimiz doğal yüzünü kaybetmekte..

Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre yaşlı ağaçların, genç veya yetişkin ağaçlara göre daha fazla karbondioksit emdiği ve daha fazla oksijen açığa çıkardığı görülmüştür.400 küsür ağaç üzerinde yapılan bu araştırma, genç ağaçların bu konuda daha verimli olduğu tezini çürütmüştür. En uç örneklerdeki yaşlı bir ağacın 1 yılda verdiği oksijen miktarı, orta halli yetişkin bir ağacın bir ömür boyu verebileceği oksijen miktarı kadardır diye de can alıcı bir sonuç koymuşlar araştırma için.
————————————————
BİR YILI BİR ÖMRE BEDEL!
Araştırma tropik ve ılıman iklimlerde yetişen 403 ağaç türü üzerinde yürütüldü. Bu türlerden yüzde 97’sinin yaşlandıkça daha hızlı büyüdüğü tespit edildi.

Araştırma raporunda “Yaşlı ağaçlar gövdelerinde daha fazla miktarda karbon depolamış olmakla kalmıyor, aktif olarak da daha fazla karbonu işlemeye devam ediyor. En uç örneklerde bir yaşlı ağaç, bir yılda ortalama ebattaki bir ağacın bütün ömrü boyunca tuttuğu miktarda karbonu tutabiliyor” denildi.
Ağaçlar sera gazlarının en önemlisi kabul edilen karbondioksitteki karbonu emip, atmosfere oksijen bırakıyor.
———————————

Tekrar belediyecilik hizmetleriyle birlikte havası en kirli şehrimize dönmek gerekirse, bu araştırmaların dikkate alınmasıyla yetişkin ağaçların yok edilmemesi, 1 kestik yerine 10 tane fidan diktikle geçiştirilmemesine , hava standartlarını yakalayabilmemiz için gerekli önlemlerin alınmasını büyük öncelikle ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.
Küresel ısınmayla savaş için biz bireylere de çeşitli önlemler almakda büyük sorumluluk düşüyor. İleriki yazılarımda küresel ısınma ile ilgili daha ayrtıntılı açıklamalara yer vermekle beraber alınabilecek önlemleri de sizlerle paylaşacağım.

One comment

Bir cevap yazın