İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

online alışveriş,internet alışveriş,dikkat edilmesi gerekenler,nelere dikkat edilmeli,güvenlik,kaliteİnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz, güvenilirliği,kaliteyi ürünü seçiminde neleri göz önünde bulunduruyorsunuz? Bu yazımızda internet üzerinden alışverişlerde dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde duracağım. Maddeler halinde başlayalım:

1) Alacağınız ürün için piyasa araştırması yapın.
2) Kullanıcı yorumlarını okuyun.Kullanıcı yorumlarında ürünü kullananların deneyimlerini öğrenebilirsiniz.Ürünün artıları eksilerini, yaşanan sorunları, kullanıcı önerileri bulabilirsiniz.Ürün ve site hakkında bilgi sağlayacak en önemli etken de budur ki, son kullanıcıların yorumlarıdır. Zira siteler kendi ürünlerini satmak için ürün özelliklerini yazıp geçer. Ürünün sorunlarını,eksilerini tüketiciye sunmazlar.

3) Alacağınız ürünü herhangi bir mağazada deneme imkanınız varsa bir test drive yapmanız sizin faydanıza olacaktır.Zira sadece internetten görüldüğü kadarıyla alışveriş yapmak bazen beklenmedik sonuçlar ortaya koyabiliyor.

4) Mümkün olduğunca kaliteli hizmet sunan bilindik ve güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya çalışın. Ürün araştırması yaptığınız gibi alışveriş yapacağınız site hakkında da kullanıcı yorumlarına internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Böylece sitenin güvenilir olup olmadığına, siteden alışveriş yapanların ne kadar memnun kaldıklarını, sundukları hizmetin kalitesini ve müşteri memnuniyetine verdikleri değeri öğrenme imkanınız olabilir.

5) Alışveriş sırasında bilgisayar ve internet güvenliğinize de önem verin.Zira internet üzerinden alışverişlerin birçoğu kredi kartı bilgileri vasıtasıyla yapılmaktadır. Amatör bir kullanıcı iseniz kullandığınız bilgisayarda kaliteli bir internet security destekli antivirüs yazılımı kullanmanız yararınıza olacaktır. Yine ortak kullanıma açılmış internet kafe gibi bilgisayarlar yerine kişisel bilgisayarınız ve kişisel ağınız veya güvenilir bir bilgisayar üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediniz.

6) Kullanmış olduğunuz alışveriş sitesinin sunmuş olduğu güvenlik  önlemlerini inceleyin.
256 Bit SSL, Https protokolü, sanal klavye vs.

7) Kullanmış olduğunuz sitenin ve almış olduğunuz ürünün satış sonrası desteğini araştırın.

8) Garanti koşullarını inceleyin.

9) Bazı sözleşmesel satışlarda genel işlem koşullarını veya ayrıntı sayılabilecek sözleşme maddeleri de incelemeniz yararınıza olacaktır. Zira tüketici leyhine maddeleri içeren bir satış sözleşmesini kabul etmiş olabilirsiniz.

10) Para iadesi, ürün değişimi gibi konuları da göz önünde bulundurarak alışverişinizi yapmanız oluşabilecek sorunlarda size bir teminat sağlayacaktır. Bu yüzden bu tür konularda sıkıntı çıkarmayan mağazaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

11) Piyasa fiyatından fark edilebilir bir ucuzlukta olan ürünleri daha dikkatli inceleyin.Ürün teşhir ürünü olabilir. Yan sanayi veya çakma tabir ettiğimiz ürünlerden olabilir.Ürün kalitesi farklı bir yapıda olabilir. Ürünün satışında yasallığı konusunda bir şüphe olabilir.

Teşhir: Tamir görmüş, iade edilmiş ürün olarak ifade edilir.

Maddeler daha da uzatılıp ayrıntılandırılabilinir.
Sizler için önde gelen dikkat edilecek noktaları topladım. Acele bir yazı olduğu için eksik olan noktalar buldukça yazıyı güncelleyeceğim. Sizin önerilerinizi de yazıya dahil edebiliriz.
Bilgisayar ve internet güvenliğiniz ile ilgili olarak yakında yayınlanacak olan yazı ve dokümanlarımızla birlikte bu konuyu bir nebze daha pekiştireceğiz.

Bir cevap yazın