Apple iPad Pro 10.5″ (2017) Karşılaştırmalı İnceleme

Apple iPad Pro serisinde yeni bir ürünle karşımıza çıkıyor. Piyasaya ilk olarak 9.7 ve 12.9 inçlik modellerle çıkan iPad Pro serisinde yeni bir boyut olan 10.5 inçlik iPad Pro, Apple’ın en son çıkardığı  tablet modeli olmakla birlikte en performanslı tableti de diyebiliriz. Peki, 10.5 inçlik bu model bizlere ne gibi yenilikler getiriyor hadi birlikte inceleyelim.
ipad pro 10.5,2017,apple,ios 11

Genel olarak temel farklara değinerek başlamak gerekirse ekran boyutunu 9.7 veya 12.9 inç olarak devam ettirmek yerine 9.7″ten vazgeçerek Pro serisinde yaygın kullanılan modelini 9.7 inçten 10.5 inçe çıkartmış Apple. Üründe ekran gövde oranında da iyileştirmeler mevcut. Ekran-gövde oranını %78,3′ çıkaran Apple, önceki modellerine kıyasla neredeyse aynı kasa  boyutuna daha büyük bir ekranı sığdırmış. Ekrandan başlamışken, ekranda gidilen diğer bir iyileştirme ise 120 hertze çıkarılan ekran tazeleme hızı. Burada o kadar akıcı bir ekrana gitmiş ki Apple, önceki modellerle aradaki farkı kullanınca hissedebiliyorsunuz. Ekran konusunda değinmek istediğim son nokta ise, ekranda kullanılan malzeme parlamayı önleyici bir malzeme ve açık alanda, dışarda kullanımlarda ekranı daha rahat görebilmenize olanak tanımakta. Apple’ın verdiği bilgiye göre ekrana vuran yansımanın %1.8’i geçmeyeceği yönünde, ki bu da güneşli havalarda veya ekrana ışık vuran durumlarda iyi bir kullanımı sunuyor. Bir önceki modelde 437 gr. ağırlığa sahip olan 9.7″ lik Wi-Fi modeli, yeni çıkan 10.5″ lik Wi-Fi modeline kıyasla daha hafif. Yeni çıkan bu modelimizin ağırlığı 469 gr. olmakla beraber, ekranın büyümesinden dolayı oldukça makul karşılanacak bir ağırlığa sahip.

Teknik özellikler kısmında büyük geliştirmelere giden Apple, en başta işilemciyi A9x’ten 6 çekirdekli 2,38 Ghz hıza sahip A10 Fusion işlemciye çıkarmış. İşlemcide bulunan 6 çekirdekten 3’ü performans, diğer 3’ü ise verimlilik için kullanılmakta. Şahsen çekirdeklerin performansının farklı hızlarda çalışmasını mantıklı buluyorum. Performans gerektiren işlemlerde yüksek hıza sahip çekirdeklerini kullanırken tablet, daha basit işlemlerde düşük hızdaki çekirdeklerini kullanarak cihazın performans ve verimlilik dengesini sağlamakta. Bu ayrım batarya kullanımına da doğrudan etki etmekte. Zira basit işlemlerde dahi yüksek hızlı çekirdekler çalıştırması, tabletin batarya tüketimini arttıracağından, kullanıcı açısından faydalı bulduğum bir ayrıştırmadı. Air 2 modellerinin satışı sırasında  16 ve 64 GB’lık ürünleri rafa kaldıran Apple, 32, 128 ve 256 GB şeklinde depolama seçeneklerine geçmişti. Bu modeldeyse depolama 64, 256 ve 512 GB şeklinde karşımıza çıkmakta. Yine önceki iPad Pro modellerinde kullanılan 3 GB Ram, bu modelde 4 GB‘a çıkarılmış. Önceki modelle kıyasladığımızda testlerde %30 daha performanslı çıkan 10.5″ lik  iPad Pro’nun A10 işilemcisi performansta üst seviyelere oynuyor. Batarya konusunda gelecek olursak iPad Pro 10.5″ 10 saate kadar kullanım imkanı sunmakta. Önceki modelle kıyasladığımızda pek bir fark göremediğimiz bu kullanım süresinin sabit kalması, geliştirilen işlemci ve ekranın büyümesine bağlayabiliriz. Batarya konusunda geliştirme mevcut olmasına rağmen işlemci ve ekranın daha fazla güç tüketmesinden dolayı önceki modelle aynı süre kullanımını sunmakta. Son olarak da kamerada ne gibi değişikliklere gidildiğine bakalım. Apple, bu modelde 12 MP’lik bir  arka kamera kullanmış ve pro modellerinin sahip olduğu flashta mevcut bulunmakta. iPhone 7’de kullanılan kamera ile aynı kamera kullanılmış. Ön kamerada ise 7 MP‘lik bir kamera tercih edilmiş.

Aksesuar kısmında, önceki modellerinde kullandığı kalem ve klavye yine varlığını devam ettirmekle beraber, kalemde de geliştirmelere gitmiş ve Apple Pencil’in 2.versiyonunu çıkartmış Apple. 2. versiyonda kalemdeki hassasiyet arttırılmış. Smart klavye yine önceki modellerdeki gibi varlığını sürdürmekte fakat boyut olarak 10.5 inç’lik bir tablete boyutuna uygun klavye üretillmiş. Zira bu duurum önceki  modellerinde de böyleydi (9.7 ve 12.9 inçlik tabetlerin klavyeleri ayrıydı.) Aksesuar konusunda şunu da belirtmekte fayda var. Kalem, klavye ve kılıf tabletin yanında ekstra olarak satılan aksesuarlar. Apple eski modellerindeki aksesuar politikasını burada da sürdürmekte ve ihtiyaç duyan kullanıcıların esktra olarak almasını istemekte. Aksesuarda göze çarpan ürünlerden biri de taşıma kılıfı olarak nitelendirebileceğimiz fonksiyonel bir kılıf. Şık bir tasarıma sahip olan kılıfta kullanıcıların kalemleri nereye koyacağından yakınmalarından olacak ki, Apple bu kılıfta kalem için de ayrı bir göz tasarlamış.. Bu şekilde hem iPad’inizi hem de kaleminizi tek bir kılıfta kolayca taşıyabiliyorsunuz.
ipad pro deri kılıf,taşıma kılıfı,zarf,10.5 ipad pro 10.5,smart keyboard,türkçe,apple pencil,2017

Bu kadar bilgiden sonra ürünün ne zaman ülkemizde ne kadara satıldığı da merakla beklediğiniz konulardan biri. Ürünün başlangıç fiyatı, ki o da 10.5″ 64 Gb Wi-Fi modeli, 2.999 TL şeklinde bir fiyatlandırmaya sahip. Kapasite, ekran boyutu ve 4G+ desteği tabletin fiyatı arttıran etkenler.

Ürünle ilgili video incelememize de konu içindeki Youtube videomuzdan erişebilir, daha sonra çekilecek ayrtıntılı inceleme videomuzu da en yakın zamanda paylaşacağımızı bilmenizi isterim.

Bir cevap yazın